Chusta czy nosidło – co jest lepsze?

Wielu rodziców zastanawia się, jaką pomoc do noszenia dziecka wybrać: chustę czy nosidło. To oczywiście zależy od potrzeb rodziców oraz od wieku dziecka.
  • Chusta tkana jest najbardziej uniwersalną pomocą do noszenia: można ją zawiązać na wszelkie możliwe sposoby (wiązania z przodu, z tyłu, na biodrze), będzie nam też służyć od początku przygody z noszeniem, aż do jej końca. Poza tym można jej używać jako: kocyka, hamaka, osłony przed słońcem, huśtawki. Nie każdy jednak musi chustę pokochać. Wymaga ona, zwłaszcza na początku, sporego zaangażowania, nauka motania nie zawsze jest łatwa i bezproblemowa. Niektórym po prostu nie odpowiada również chustowy styl.
WP_20150202_001
DSC_0012
  • Nosidła są bardzo wygodne w użyciu, łatwiejsze do założenia i mniej wymagające. Nosidła wybierane są często przez tatusiów, gdyż są poręczne i kompaktowe, można nosić dziecko z przodu i na plecach, ale zawsze tyłem do świata. Niewiele jest nosideł odpowiednich dla bardzo malutkich dzieci. Dla mniejszych dzieci nadają się np. Connecta, Emeibaby,  Bondolino lub Marsupi Plus. Nosidła ergonomiczne sprzączkowe (np. Tula, Manduca, Boba) i etniczne typu Mei Tai poleca się dla dzieci samodzielnie siedzących.

Bondolino:JS__0783

Marsupi Plus:Przywiązanki z Bliźniaczkami

Tula: Circle du Soleil1

Dobre nosidło powinno być też odpowiednio dobrane do wielkości dziecka. Przy wyborze należy zwracać uwagę na następujące czynniki:

• nosidło powinno się dopasowywać do naturalnych krzywizn dziecka (musi mieć miękki panel otulający dziecko)

• panel powinien być na tyle szeroki, by umożliwiał ułożenie nóżek dziecka w pozycji fizjologicznej żabki
  • nosidło powinno dać się tak dociągnąć, by dziecko było bardzo blisko rodzica, jakby byli jednym ciałem
  • nosidło powinno pozwalać na umieszczenie dziecka na wysokości tzw. cmoka w główkę (tak, byśmy nie musieli się schylać, by pocałować dziecko w główkę)
  • powinno być wykonane z naturalnych materiałów

• powinno mieć atestowane, bezpieczne sprzączki lub solidne pasy

• powinno mieć łatwą w obsłudze regulację długości pasów

Przed zakupem nosidła ergonomicznego najlepiej je przymierzyć i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Warto poprosić sprzedawcę o naukę prawidłowego montażu nosidła.