Czy można nosić wcześniaki?

premstorm25Dzieci urodzone przed terminem są szczególnie kruche, podatne na bodźce i delikatne. Również dla rodziców jest to niezwykle trudna i wymagająca sytuacja. Aby zminimalizować stres obu stron, poczucie osamotnienia, ułatwić nawiązywanie więzi między rodzicami a dzieckiem, a przede wszystkim by pomóc maluchowi w dochodzeniu do zdrowia, warto je wyjmować z inkubatora i przytulać w bezpośrednim kontakcie skóra do skóry, gdzie czuje ciepło i uspokajające bicie serca rodzica. Okazuje się, że wpływ kontaktu skóra do skóry na rozwój wcześniaków jest nie do przecenienia – dzieci szybciej dochodzą do zdrowia i przybierają na wadze, nawet bliźnięta położone w jednym inkubatorze, lepiej się rozwijają. Ten rodzaj terapii zwany „kangurowaniem” wymyślono w Bogocie, gdzie brakowało specjalistycznego sprzętu do ratowanie przedwcześnie urodzonych dzieci.  Metoda kangurowania z powodzeniem zastępuje w Bogocie inkubatory (oczywiście pod warunkiem, że dzieci są stabilne oddechowo i mogą być odłączane do aparatury medycznej).

W Polsce również coraz więcej pediatrów i neonatologów zaleca kangurowanie wcześniaków. Wielu z nich poleca też noszenia przedwcześnie urodzonych dzieci w chuście, jeśli tylko stan zdrowia dzieci na to pozwala.

premstorm62

twinsmmh1web

vaniatwinsdadweb

first-skin-to-skin